Dětské nemoci

dreamstime_l_36897655Mezi běžné dětské nemoci patří rýma, kašel, viróza, chřipka i zánět středního ucha. Děti také často onemocní angínou, spálou nebo spálovou angínou. Mnoho dětí také trápí kožní onemocnění a nemoci trávicího ústrojí. Další dětskou typickou nemocí je pátá a šestá nemoc, která není tak známá jako třeba spalničky nebo neštovice. Obě tyto nemoci jsou virového původu a šíří se vzduchem, projevují se lehkou vyrážkou a mívají poměrně lehký průběh, tak že nevyžadují nijak zvláštní léčbu. Proti těmto nemocím se neočkuje, jejich proděláním ale získá organismus celoživotní imunitu. Pátá nemoc postihuje hlavně děti předškolního věku, navíc je vysoce nakažlivá a nejčastěji se objevuje na jaře a na podzim. Šestá dětská nemoc je častá u starších kojenců a batolat a je provázena horečkami. Pokud trvají déle jak tři dny, je vhodné s dítětem přijít k nám do ordinace.

Když se objeví na těle dítěti jeden pupínek, není třeba se znepokojovat, pokud se ale dítě obsype v obličeji nebo jinde po těle, je nutné vyhledat lékaře. Vyrážka totiž nepřichází sama od sebe, zpravidla bývá příznakem nemoci. Například alergie se projevuje nejen drobnými pupínky, ale i rozsáhlými fleky, někdy se přidává i horečka, ale i jiné alergické reakce jako je dušnost, zvracení, průjem, otoky apod. V tom případě je nutné vyhledat neprodleně lékařskou pomoc. Neznámou nemocí není ani atopický ekzém, které se může objevit jak u kojenců, tak u starších dětí. Tzv. kojenecká forma se projevuje ve třetím měsíci věku dítěte červenými pupínky nebo puchýřky na obličeji, ekzém děti výrazně svědí zvláště ve spánku. Při druhé formě se vyrážka stěhuje z obličeje do loketních a podkolenních jamek, svědění se zvyšuje a způsobuje nové kožní projevy.

Jiná vyrážka, která se objeví druhý den po nákaze, může být projevem spály. Pupínky jsou velké jako špendlíčková hlavička, nejprve se objevují na hrudníku a pak se rozšíří po celém těle. Dítě má nález v krku jako při angíně.

dreamstimeextralarge_29381379Charakteristickým onemocněním v dětském věku jsou plané neštovice. Nejprve se na těle dítěte objeví růžové flíčky, které se mění na puchýřky a ty se změní na stroupky. Vyrážka většinou začíná ve vlasech, brzy se ale rozšíří po celém těle. Aby pupínky tolik nesvědily, potírají se tekutým pudrem. Důležité je, aby jste na děti dohlédli, aby stroupky neškrabaly, protože po jejich strhnutí zůstávají jizvy.

Tím, že děti začnou chodit do školky, máte pocit, že jsou neustále nachlazené. Je to tím, že dítě pobytem v dětském kolektivu prochází zatěžkávací zkouškou dětské imunity. V prvním roce se i jinak naprosto zdravé dítě začne potýkat s různými virózami a proto je dobré se na tuto dobu předem připravit. Děti se prostě ve školce styku s viry nevyhnou, proto ale není nutné propadat panice, kdykoliv dítě ve školce dostane kašel. Imunita dítěte potřebuje čas, aby dovedla adekvátně reagovat na vlivy a podněty tohoto nového prostředí. Organismus dítěte se musí s viry poprat a jen tak posílí vlastní imunitu. Jde o naprosto normální vývoj, kterým prochází každé dítě a bez větší újmy na zdraví. Další rok ve školce už dítě snáší o mnoho lépe.

dreamstimeextralarge_19259891Zdravá a vyvážená strava, dostatečný příjem čerstvého ovoce a zeleniny, je, čím můžete posílit imunitu dítěte. Patří k tomu i otužování, proto je dobré dítě celoročně otužovat pobytem na čerstvém vzduchu a dbát na dostatečnou vlhkost v prostorách, kde se nejvíce pohybuje. Při prvních příznacích chřipky je třeba dítě uložit, aby zůstalo v klidu a mělo dostatečný přísun tekutin a dostatečný spánek, v místnosti často větrejte.

Mimo kašlání a kýchání se viry také přenášení prostřednictvím rukou, proto hlavním opatřením je časté jejich mytí, zvláště před jídlem a po návratu z toalety. Tyto návyky je třeba vštěpovat dětem již od raného dětství. Stoprocentní ochrana před kapénkovou infekcí neexistuje, ale lze jí částečně předcházet prevencí, která je vždy výhodnější než samotná léčba.

Pokud již dojde k onemocnění, například k nachlazení, kterých může být několik druhů, je obzvlášť nutné toto onemocnění doléčit, nepřecházet ho a nespěchat s návratem dítěte do školky nebo do školy, neboť některé nemoci jako je průduškový kašel, rýma, zánět spojivek apod. se rády vracejí.